PORADNA - otázky a odpovědi
Návštěva pedikéra se doporučuje každých 4 až 6 týdnů především diabetikům. (Diabetik si má nohy kontrolovat denně). Ostatní, pokud se ve spolupráci s pedikérem o nohy dobře starají, uvidí výsledky již po dvou až třech ošetřeních.
Vůbec se nemusíte ostýchat, každému klientovi na začátku ošetření opláchnu nohy a aplikuji na nohu dezinfekční sprej a doporučím jak se následně o nohy starat.
Mám si nějak nohy před návštěvou pedikúry ošetřit sama/sám?
Ne. V den návštěvy pedikérky si nohy nemažte krémem. Není nutné si těsně před návštěvou stříhat nehty. (Před návštěvou kadeřníka si vlasy také nestříháte.)
Jak vznikne plíseň (mykóza) nohou?
Mykóza nohou je běžná infekce, způsobená houbami, kterým se daří v teplých a vlhkých podmínkách.
Obvykle začíná ve 3.a 4. meziprstí na nohou a může se šířit i na plosku nohy a na nehty.
Infekce se šíří buď přímým kontaktem nebo společně užívanými předměty a prostorami (ručníky, podlahy, sedátka, šatny, sprchy, boty).
Šupinky kůže obsahují zárodky plísní.
Přenesení infekce usnadňuje poranění nohou, zejména ragády (prasklinky kůže mezi prsty u nohou), ploché nohy, nohy s otlaky, nevhodná obuv.
Postižené prsty mohou být bílé, vlhké a kůže pod nimi se může odlupovat - zanechávat bolestivé, živé plochy.
Neléčené onemocnění se může rozšířit na další oblasti.
U paní, 30 let, došlo k částečnému odloučení nehtové ploténky po úraze. Nehet u kořene stále drží, po stranách částečně, uprostřed je volný. Z předchozího úrazu byl nehet žlutý a ztluštělý, pravděpodobně napaden mykózou. Je nutné nechat si nehet strhnout?
K úrazům nehtové ploténky dochází velmi často. Mnohdy se jedná pouze o mikrotrhlinky, jindy jde o odloučení části nebo celého nehtu. Vliv na tyto úrazy má především nevhodná obuv, špatné zastřižení nehtu a nevhodná aktivita. Obvykle se vyskytuje u sportovců (běžci, fotbalisti).
Pokud měla paní v minulosti již jeden úraz tohoto nehtu, je možné, že nehet je oslabený a napadený mykózou. Ta se často do nehtové ploténky dostává právě vlivem traumatu nehtu. Proto je nutné tyto úrazy nezanedbávat a věnovat jim řádnou pozornost.
Vlivem poranění nehtové ploténky ovšem může dojít ke změně barvy nehtu, jeho tvaru a tloušťky, aniž by se jednalo o mykotické onemocnění. Zvláště se to vyskytuje u již zmíněných sportovců, kteří danou oblast neustále zatěžují a nehet nemá potřebný klid se pořádně zhojit. Pak dochází k jeho deformaci.
Jestliže je tedy nehtová ploténka poraněná, je nutné dbát na důkladnou dezinfekci nehtu a jeho okolí a šetrné zacházení s končetinou. Je potřeba se vyvarovat nevhodným sportům a delším vycházkám, zvolit kvalitní a širokou obuv, která nebude daný nehet dráždit, a pravidelně nehet kontrolovat. Nehet by se měl přelepit náplastí a aplikovat antimykotické přípravky. Nehet rozhodně není potřeba strhávat. Je možné, že nehet sám odpadne nebo se na nehtovém lůžku udrží. Proto je vhodné v této fázi vyčkávat.
Záleží vždy na daném odloučení nehtové ploténky, jeho šíři a případným dalším vlivům, které mohou daný stav ovlivnit. K nehtu se musíme chovat jako k jiným poraněním - tzn. dezinfikovat, přelepovat a opatrně našlapovat, abychom si daný nehet neukopli. Případně lze nehet mírně zastřihnout, aby nedošlo k jeho natržení v ponožkách apod. (záleží na míře odloučení nehtu).Pokud si se stavem nehtu nejste jistí, je vždy lepší konzultovat daný stav s odborníkem, ať už lékařem, nebo pedikérem.