Zarůstající nehty

17.01.2017

ZAROSTLÝ NEHET - ORTONYXIE

CO JE TO ZARŮSTAJÍCÍ NEHET?

Zarůstající nehet je onemocnění postihující nehtový komplex prstu, resp. jeho boční části v místě, kde nehtová ploténka naléhá na kožní okraj. Právě tam někdy dochází k patologickému vrůstání okraje nehtové ploténky do kožního valu, což způsobuje vedle nepříjemné bolestivosti také dráždění kůže s rozvojem zánětu, kterému říkame paronychie. Paronychie může být náhle vzniklá, neboli akutní, většinou s výrazným zarudnutím, bolestivostí a odchodem řídkého nebo hustého sekretu z nehtového okraje. Naproti tomu dlouhodobá - chronická - paronychie se vyznačuje tvorbou tzv. granulace, tedy většinou živě červené druhotné tkáně, kterou se organismus snaží zánět ohraničit a vyhojit, většinou bohužel neúspěšně. Zarůstání nehtů pozorujeme nejčastěji na palcích u nohou, spíše na zevním nehtovém okraji než na vnitřním.

NEJČASTĚJŠÍ PŘÍČINY VZNIKU ZAROSTLÉHO NEHTU

Mezi nejčastější příčiny vzniku zarostlého nehtu patří nesprávné a neodborné ošetřování nehtů, hluboké postranní vystřihávání do kožních valů, nesprávná koncová dostřižení nehtů, kdy se majitel nehtů snaží nedostřižený nehet utrhnout, a nesprávná úzká obuv, která způsobuje stěsnání palce k vedlejšímu prstci a to způsobuje časté deformace v růstu nehtových plotének směrem do špičky. Obuv, která tlačí z jedné strany na okraj palcového kožního valu, přitlačí nehet k vedlejšímu prstci a tak je palec s nehtem uvězněn a tlak na něj působí ze dvou stran, což může vést až k jeho deformaci. Dále mezi příčiny vzniku zarostlého nehtu považujeme dědičné predispozice (zejména vzhledem k vlastnostem nehtů), celková závažná onemocnění, jako jsou onkologická či závažná infekční onemocnění.

MŮŽEME PŘEDEJÍT ZARŮSTÁNÍ NEHTŮ

Samozřejmě. Je třeba se svěřit do rukou odborníka, který nehty upraví správně a poučí klienta, jak o ně v domácím prostředí pečovat. Základem je naučit se nehty správně stříhat - termín ideální rovina, tady stav, který zohledňuje tvar nehtu a tvar nehtového lůžka. Důležité je nenosit úzkou obuv, která způsobuje kromě stěsnání prstců i celou řadu ortopedických deformací. Nezapomínejme také o své nehty pečovat. Dopřávejme jim speciální kůry například s ureou, stříbrem apod. Pokud pozorujete na nehtech nějaké změny, obraťte se ihned na odborníka, který vám poradí s řešením. Čím dříve se rozhodnete problém řešit, tím lépe. Včasné řešení totiž minimalizuje rizika z prodlení, tedy nevratné nebo složitě řešitelné destrukční stavy.

JAK SE PROJEVUJE ZAROSTLÝ NEHET

  • bolestivé zarudnutí postranního nehtového valu
  • otok a zduření nehtového valu
  • někdy hnisavý výpotek zpod nehtu
  • při delším trvání tvorba zánětlivé granulační tkáně v oblasti nehtových valů

Stádia zarůstajícího nehtu

  1. lehký otok, zarudnutí, lehká bolest, tlak
  2. zvýraznění 1. stádia, infekce, sekrece, bolest při tlaku
  3. zvýraznění stádia 2., vždy infekce, granulační tkáň, zvětšení valu, výrazná bolest

LÉČBA A OŠETŘENÍ ZARŮSTAJÍCÍHO NEHTU

  1. změkčování - koupele v teplé vodě s heřmánkem nebo řepíkem, pokud je zánět ,tak pouze ve vlažné vodě
  2. tamponáda - pedikérka, podiatr (nelze, je-li přítomen zánět)
  3. nehtové rovnátko - Ortonyxie
  4. přístrojová pedikúra - ošetření okraje nehtu přístrojem

Rezervace 

Telefon : +420 731 102 700 

E-mail: vibaherb@email.cz

Pracovní doba  

PONDĚLÍ     8:00- 17:00  Polná

ÚTERÝ         8:00- 17:00  Polná

STŘEDA       8:00- 17:00  Polná

ČTVRTEK     8:00- 17:00  služby 

                                         domů 

PÁTEK          8:00- 17:00  služby

                                         domů 

SOBOTA       8:00 - 12:00 služby

                                         domů 


Služby domů po předchozí domluvě

NEDĚLE

Zavřeno

Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky